snownow

Många vädermodeller, på din höjd.

Sök en plats, eller tryck på kartan för prognosen.

Karta

1 Plats

Prognos för –
Mer: skriv exakta koordinater

2 Höjd

2 000 m

3 Prognos

Skidorter › Kanada › British Columbia

Snöprognos för Kimberley Alpine Resort

Ingen nysnö i prognosen de kommande 3 dagarna uppe i skidområdet.

Ingen nämnvärd snö väntas på toppen de kommande 7 dagarna.

Kimberley Alpine Resort has about 60 km of runs from 1 234 m to 1 904 m (Canada). The forecast below starts at the top; switch to the middle or bottom, or compare many models.

Gratis snöwidget till din webbplatsVisa snöprognosen för Kimberley Alpine Resort på din egen webbplats. Den uppdaterar sig själv.
Skapa en gratis widget ›

Snöprognos för Kimberley Alpine Resort, dag för dag

DagTopp1 904 mMitten1 570 mBotten1 234 mNollgradersgräns
tors 5 nov.–––800–1 900 m
fre 6 nov.–––800–2 200 m
lör 7 nov.<1 cm––1 350–2 400 m
sön 8 nov.1 cm<1 cm–1 350–2 250 m
mån 9 nov.1 cm1 cm<1 cm1 000–1 950 m
tis 10 nov.–––550–1 900 m
ons 11 nov.–––750–2 200 m
Totalt1 cm1 cm<1 cm

Prognostiserat snöfall uträknat för varje höjd från GEM (Kanada) (dagar i UTC, uppdaterat för 59 minutes sedan). Inte ett uppmätt snödjup. Prognosen ovan har detaljerna timme för timme och många andra modeller.

Skidorter nära Kimberley Alpine Resort

Berg nära Kimberley Alpine Resort

Fler snöprognoser: British Columbia · Kanada · Alla skidorter

Frågor om Kimberley Alpine Resort

Kommer det snö i Kimberley Alpine Resort den här veckan?
Yes. About 1,4 cm of snow is forecast at the top of Kimberley Alpine Resort (1 904 m) over the next 7 days, most of it on Monday, and about 0,7 cm at the middle (1 570 m).
Var ligger nollgradersgränsen i Kimberley Alpine Resort?
Over the next 7 days the freezing level is forecast between about 550 m and 2 400 m. Kimberley Alpine Resort runs from 1 234 m to 1 904 m, so snow and rain may both fall at different heights; check the top, middle and bottom in the forecast.
Hur högt är Kimberley Alpine Resort?
Kimberley Alpine Resort sträcker sig från 1 234 m i botten till 1 904 m på toppen, med ungefär 60 km pister i British Columbia, Kanada.
Weather data by Open-Meteo.com (CC BY 4.0) from ECMWF, NOAA, DWD, Météo-France, MeteoSwiss, GeoSphere Austria, UK Met Office, ECCC, JMA and others. Terrain: Mapzen / AWS Terrain Tiles. Map: OpenTopoMap, © OpenStreetMap contributors. Ski runs and resorts: OpenSkiMap (© OpenStreetMap contributors, ODbL). Radar: RainViewer. Weather stations: Meteostat. Webcams: Windy. Place search: Open-Meteo and Photon (© OpenStreetMap contributors). Snömängderna räknas ut för den höjd du väljer: varje modells nederbörd × andelen som faller som snö där (från nollgradersgränsen och temperaturen) × förhållandet mellan snö och vatten. En modells egna snösiffror gäller dess utjämnade markhöjd, som kan ligga långt under topparna, så våra siffror kan skilja sig. Läs alltid den lokala lavinprognosen.